W dniach od 22-25 września 2022 roku cztery nasze siostry profeski wieczyste: s. Karmela, s. Nikoletta, s. Margarita i s. Wiktoria – z nie małą radością uczestniczyły w IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych. Spotkanie pod inspirującym hasłem „Powstań i świeć”, zorganizowano w gościnnych progach Ojców Marianów „na przestrzennych włościach” w Licheniu Starym. Stary Licheń gościł 616 młodych reprezentantów życia zakonnego – zarówno braci, jak i siostry, ale także osoby konsekrowane z instytutów świeckich.
W słowie rozpoczynającym Kongres wybrzmiała m.in. myśl o. kard. Raniero Cantalamessy OFMCap: „Siła Kościoła nie tkwi dzisiaj w wyniosłych dzwonnicach”. Może tkwi w prostym codziennym życiu, w którym dajemy jednak gorącą odpowiedź. „Jest nią łaska Boża, Duch oraz radość” – podkreślił sędziwy, ale radosny kardynał z Włoch.
Do uczestników mocno przemawiały słowa Ewangelii, ale też słowa wielu zaproszonych prelegentów. Jednym z nich był redaktor „Gościa Niedzielnego”, Franciszek Kucharczak. W swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytanie, jakiego światła potrzebują inni ludzie od osób konsekrowanych. Zauważył, że Ci, którzy kpią i wyśmiewają siostry i zakonników, tak naprawdę chcą doświadczyć, że w gruncie rzeczy jest inaczej, niż to sobie wyobrażają. Ludzie zaprzeczający wartości życia konsekrowanego paradoksalnie potrzebują świadectwa, że jest ono „czymś więcej” i że niesie ze sobą „zachwyt Panem Bogiem”, bo przecież świadectwo osób konsekrowanych, to czułość i bliskość, to towarzyszenie modlitwą „już, teraz, właśnie przy zranionym i potrzebującym człowieku”.
To był naprawdę twórczy, radosny, i – miejmy nadzieję – owocny czas. Zakończony został bardzo pięknym gestem – uroczystym aktem zawierzenia osób życia konsekrowanego Matce Bożej. Zawierzenia dokonali przełożeni wyżsi zgromadzeń zakonnych – w tym również przełożona generalna naszego Zgromadzenia – m. Anuncjata Zdunek.
Tekst zawierzenia napisał o. Krzysztof Pałys, dominikanin. Tekst aktu wydaje się bardzo modlitewny i ciągle żywo bijący w naszych sercach: Pani, odnów nasze życie konsekrowane, przywróć naszym instytutom pierwotną gorliwość i daj nam nowe powołania. Natchnij braci i siostry, aby chętnie odpowiadali na Boże wezwania do głębszego zjednoczenia z Twym Synem i Tobą, do głębszego naśladowania Pana i Ciebie, do głębszej służby Bogu i Kościołowi Świętemu, naszej Matce. Ze świętymi wołamy: Jestem cała Twoja, wszystko, co moje, do Ciebie należy. Spraw, abym kochała Jezusa Twoją miłością, a Ciebie, Maryjo, Jego miłością. Amen.
tekst przygotowała s. Margarita Brzozowska OSBSam
Więcej relacji z Kongresu na stronie www.mlodzikonsekrowani.zyciezakonne.pl

Siostra Witosława od Matki Bożej Gidelskiej Janina Waszczuk, urodziła się 27 grudnia 1926 r. we wsi Polubicze, diecezja siedlecka.
Do Zgromadzenia wstąpiła 3 października 1947 r. i przeżyła w nim 75 lat, posługując najczęściej jako kucharka czy magazynierka w domach pomocy społecznej. Zawsze radosna, gotowa do żartów i figli, a jednocześnie rozmodlona i od najmłodszych lat pragnąca służyć Jezusowi.
W roku 2010, swoim życiorysie napisała: „Będąc młodą dziewczyną miewałam dziwne sny, np. bardzo często mi się śniło, że w powietrzu fruwam, zupełnie jak ptaki. Nieraz myślałam co to ma znaczyć, ale potem zrozumiałam, że nie jestem wcale przywiązana do tej ziemi, lubiłam się modlić, należałam do żywego różańca. Bardzo lubiłam tańczyć, śpiewać i zawsze byłam radosna. Mając 20 lat postanowiłam wstąpić do klasztoru Sióstr Samarytanek”. W swoich kolejnych prośbach o ponowienie ślubów podkreślała swą niegodność ale i ufność, jak refren co roku powtarzała: „Wiem, że nie jestem godna tak wielkiej łaski, jaką jest zjednoczenia się z Bogiem przez ślub ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, ale ufna w pomoc Bożą starać się będę jak najusilniej do wypełnienia moich zobowiązań względem Boga i całego Zgromadzenia. Pragnę z całego serca być wierną Regule św. i Konstytucji oraz prowadzić życie doskonalsze z miłości dla Pana Jezusa”.
Siostra Witosława od 27 lat żyła we Wspólnocie Domu Za Strugą, gdzie szczególnie w ostatnich latach mogła „więcej się modlić i przygotować na spotkanie z dobrym Bogiem w Niebie”. Zmarła 11 września, trzymając w ręku płonącą świecę gromniczną, otoczona modlitwą Sióstr w godzinie miłosierdzia. Jezu ufam Tobie!
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 września w kościele parafialnym w Niegowie. O godzinie 11.00 różaniec św. i godzina czytań za zmarłą śp. Witosławę. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.00, po czym przejście na cmentarz parafialny i pochowanie w kwaterze sióstr.
Requiescat in pace
Powołanie ma swoje dzieciństwo,
skore do radości i do płaczu.
Ma swoją młodość,
która chce ukryć wzruszenia,
marzenia, zakochanie.
Ma własny wiek dojrzały,
utrudzony
spierzchnięte dłonie i kamienne myśli.
A wszystko przychodzi wielokrotnie
i niezależnie od wieku…
(z poezji ks. Alojzego Henela)
Jakże szczęśliwe jesteście, moje córki, że macie powołanie tak miłe Bogu…
św. Wincenty a Paulo
Radością spotkań w Samarii jest zawsze możliwość wspólnej modlitwy przy sercu Matki Założycielki Czcigodnej Sługi Bożej Wincenty.
Niech Dobry Bóg błogosławi Zgromadzeniu, naszym Rodzinom, Przyjaciołom, Dobroczyńcom a także wszystkim, za których się modlimy i wobec których podejmujemy samarytańską posługę.

























































































































