Zabytki
…..Dwór wraz z przylegającymi gruntami posiadał wielu następujących po sobie właścicieli. W 1931 r. część majątku z dworem i innymi zabudowaniami liczącą ok. 74 hektarów, zakupiła w imieniu Zgromadzenia (wówczas jeszcze Stowarzyszenia Samarytanek) Matka Wincenta Jadwiga Jaroszewska. W związku ze zmianą właściciela i faktem, że zakupiony dwór miał pełnić funkcję domu zakonnego, wykonany został remont i część użytkową przystosowano do potrzeb Zgromadzenia. Krótko przed wybuchem II wojny światowej zakończono prace adaptacyjne wewnątrz budowli i odnowiono elewację.
W roku 1980 została wykonana nadbudowa piętra korpusu głównego budynku oraz dokonano innego rozkładu wnętrz. Remont objął również wymianę wszystkich drewnianych stropów na żelbetowe a także wymianę całej więźby dachowej. Po upływie dwudziestu czterech lat stan techniczny zabytkowego dworu znów wymagał remontu, a główną przyczyną niszczenia pałacu była nieszczelność pokrycia dachowego i napływ wody opadowej na ściany budynku, co doprowadziło do destrukcji elementów architektonicznego wystroju elewacji oraz tynków. Brak izolacji poziomej i pionowej fundamentów budowli doprowadził do podsiąkania kapilarnego wód gruntowych do wnętrza muru ceglanego i stałego zawilgocenia partii przyziemia i ścian piwnic. Niepokój budziły również powtarzające się pękania tynków zewnętrznych i muru ceglanego nad wszystkimi otworami okiennymi dworu.
W złym stanie była również stolarka okienna i drzwiowa.
W związku z powyższym w latach 2005 – 2008 przeprowadzono następny remont. Dokonano wymiany pokrycia dachowego, wymiany okien i drzwi zewnętrznych, izolacji poziomej, pionowej fundamentów i ścian piwnic, przeprowadzono kapitalny remont pomieszczeń piwnicznych.
…..Dwór otacza piękny, zabytkowy park, który założony został w połowie XIX wieku. Od strony wschodniej okolony dwoma okazałymi dębami – pomnikami przyrody, a od strony zachodniej dwoma szeregami kasztanowców, które prawdopodobnie pochodzą również z tego okresu. Usytuowane są one mniej więcej na osi lewego i prawego skrzydła pałacu, podkreślając główną oś parku. Drzewostan liczy ok. 200 drzew starszych i są to głównie brzozy, świerki, robinie kasztanowce, modrzewie, dęby, klony oraz wiele młodszych drzew. Osobliwością parku jest aleja leszczynowa z leszczyny pospolitej, na końcu której w części południowo-zachodniej, znajduje się grota Matki Bożej.
Park za pałacem przechodzi w ogród warzywno-owocowy. Każdej wiosny do naszego parku powracają różnorodne ptaki. W konarach drzew samaryjskich znajdują swe „mieszkanie” pliszki żółte i siwe, sikorki, dzięcioły, jaskółki oraz inne zwierzątka.
Odwiedzający Samarię mają możliwość zachwycić się urokiem parku, jego mieszkańców oraz śpiewem ptaków, a w klasztornej kaplicy doświadczyć zakonnej ciszy i piękna chorału gregoriańskiego.
Znasz li tę wieś, gdzie lśni kościółek biały
Plebania tuż, przy końcu dworek mały
A z boku klasztor Sióstr Samarytanek
Stąd płyną psalmy w niebo w każdy ranek.
(ks. Henryk Nowacki)