Opat Prymas Gregory Polan OSB w Samarii

19 października 2019 r. do Samarii przybył wyjątkowy Gość – Ojciec Opat Prymas Gregory Polan OSB, któremu towarzyszył Opat Tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB oraz p. Agnieszka oblatka tyniecka,  jako tłumacz.

Ojciec Opat Prymas przyjechał do Polski po raz pierwszy. Spotkał się wcześniej z Przełożonymi Rodziny Benedyktyńskiej zebranymi na dorocznym spotkaniu w dniach 14-16 października w Tyńcu,  po czym rozpoczął wizyty w niektórych klasztorach Sióstr Benedyktynek.

Z wielką radością witałyśmy naszych Gości w progach Samarii.  Wizytę rozpoczęliśmy od nawiedzenia sarkofagu Matki Założycielki  w kościele parafialnym i wspólnej modlitwie o dar jej beatyfikacji i we wszystkich intencjach Opata Prymasa i Rodziny naszego Zakonu.

Po obiedzie, w czasie spotkania Wspólnoty w kapitularzu Opat Prymas skierował do nas swoje Słowo odwołując się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza: „byłem głodny, a daliście Mi jeść,  byłem spragniony, a daliście Mi pić…” Dobrze znamy ten fragment,  jest nam bliski, ponieważ jest kanwa naszej posługi.  Ojciec wyraził uznanie dla realizowanych dzieł, dla Matki Założycielki, która słuchając,  rozważając to Słowo wcieliła je w życie.  Podkreślił wyjątkowość posługi Matki i naszej Wspólnoty że względu na to dostrzeżenie wartości i godności każdego człowieka.  W luźnej rozmowie Ojciec chętnie odpowiadał na pytania, ale także dzielił się swoim życiem, doświadczeniem różnorodności Rodziny św. Benedykta na całym świecie.

Cieszyłyśmy się,  że możemy zaprosić naszych Gości do prowadzonego przez nas domu pomocy społecznej w Niegowie i tam „dotknąć ” i spotkać Chrystusa ukrytego w Bracie.

Dziękujemy Ojcu Opatowi Szymonowi i p. Agnieszce za pomoc w zorganizowaniu i przeżyciu tego pięknego spotkania.

Aby we wszystkim uwielbiony był Bóg!