Pielgrzymka do Ostrówka… śladami Helenki Kowalskiej – św. Faustyny

„Duchu Święty umacniaj miłość”

Pod takim hasłem wyruszyła XI Pielgrzymka Piesza z Warszawy – z sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej – do domu w Ostrówku, gdzie Helena Kowalska przez rok pracowała u państwa Lipszyców na wiano zakonne. Dołączyłyśmy także i my do tej ponad 400 osobowej wspólnoty wiary. W sposób szczególny polecaliśmy Bogu rodziny oraz młodzież – jest to bowiem szósty rok nowenny w intencji powołań do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Swój pielgrzymi trud i modlitwy ofiarowaliśmy także za naszą Ojczyznę i za Kościół, szczególnie zaś wynagradzając za grzechy i profanacje.

„Pozwólmy Bogu, by nas dotykał, przemieniał, by to co jest w nas śmiercią stało się żywe” – zachęcał nasz opiekun duchowy ks. Rafał Miękus. Zwrócił uwagę, że Duch Święty może uzdrawiać w człowieku tylko co to jest Mu ofiarowane. „Zaprośmy zatem już dziś Pana by On – jak ogień przepalił nasze serca swoją mocą, by było w nas Jego życie”.

Pielgrzymka trwała dwa dni. To piękny czas wspólnej modlitwy i dzielenia się radością wiary, doświadczenia Opatrzności Bożej. Wzruszającym było widzieć zarówno starsze, nieco już niedołężne osoby, ale i młode – rozeznające swe życiowe powołanie. Wyjątkowo ujmującym widokiem były rodziny z dziećmi: najmłodszym uczestnikiem było czteromiesięczne dziecko! Dzielna mama, która tuliła swe maleństwo, niosąc je w pielgrzymce miłosierdzia!

Jak wiele dobra wydobywa spotkanie z utrudzonym pielgrzymem – obserwowaliśmy to i doświadczaliśmy materialnie: przygotowane posiłki w poszczególnych parafiach, rozdawane cukierki, owoce czy podawanie schłodzonej wody po drodze, przyjazne gesty i pozdrowienia: szczęść Boże, niech Bóg wam błogosławi!

Zwieńczeniem naszej pielgrzymki była uroczysta Msza św. w Domu Św. Faustyny w Ostrówku 28 lipca o godz. 15.00, której przewodniczył pasterz naszej diecezji JE ks. Biskup Romuald Kamiński.

Niech Bóg będzie uwielbiony w swym Kościele!