Proces

…..Diecezjalne dochodzenie w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożej Wincenty od Męki Pańskiej Jadwigi Jaroszewskiej przeprowadzono w latach 1992 – 1996.
…..Dnia 15 grudnia 1992 roku Ksiądz Kardynał Józef Glemp Prymas Polski, w kaplicy Arcybiskupów Warszawskich, dokonał otwarcia procesu kanonizacyjnego na szczeblu diecezjalnym Sługi Bożej Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej. W czasie tej uroczystej sesji publicznej nastąpiło zaprzysiężenie Trybunału Kanonizacyjnego.
Kandydatka ku chwale ołtarzy” – słowo Prymasa Polski podczas rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Matki Wincenty, Warszawa, 15 grudnia 1992 r.


…..W trakcie prac przesłuchano świadków, zebrano i uporządkowano materiały dotyczące życia i działalności Sługi Bożej, przetłumaczono zeznania na język włoski.
…..W niedzielę 8 sierpnia Ksiądz Prymas modlił się w kościele parafialnym w Niegowie i na miejscowym cmentarzu przy grobie Sługi Bożej o wyniesienie Jej na ołtarze.

Blask świętości cichej i wytrwałej” – homilia podczas mszy św. o beatyfikację sługi Bożej Matki Wincenty, Niegów, kościół p.w. Świętej Trójcy, 8 sierpnia 1993r.


…..3 lipca 1996 r. odbyła się ostatnia publiczna sesja procesu kanonizacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

Urzeczywistniała Chrystusa w swoim życiu” – słowo Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa z okazji zakończenia diecezjalnego procesu Sługi Bożej Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej, Warszawa, 3 lipca 1996 r.

…..4 sierpnia 1996 r. na zaproszenie Matki Generalnej do Samarii przybył Kardynał Józef Glemp Prymas Polski na wspólną modlitwę dziękczynną z okazji zamkniecia procesu kanonizacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

Ta biedna ziemia ciągle potrzebuje Boga” – homilia podczas mszy św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Matki Wincenty, wygłoszona przez Prymasa Polski w domu generalnym Zgromadzenia 4 sierpnia 1996 r.

(dokumenty do pobrania umieszczono za zgodą Kurii – zapisane w formacie PDF)
…..We wrześniu 1996 r. akta procesowe przekazane zostały do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

…..Obecnie przygotowywana jest dokumentacja dotycząca sprawy w formie Pozycji o życiu i cnotach Sługi Bożej (Positio super vita et virtutibus), która będzie podstawą do dyskusji dla teologów i kardynałów orzekających heroiczność jej cnót. Na podstawie tejże opinii, ostatecznie – papież wydaje dekret o heroiczności cnót danego kandydata na ołtarze. Tak, więc w przypadku Matki Wincenty, musimy jeszcze modlić się gorąco o pomyślny przebieg prac procesowych, a potem o dekret heroiczności cnót, a także potwierdzenie tego cudem, który musi być również udowodniony kanonicznie.

…..Podstawę bowiem do beatyfikacji stanowi dekret o heroiczności cnót i dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem kandydata na ołtarze.

(dokumenty do pobrania umieszczono za zgodą Kurii – zapisane w formacie PDF)